Teklif Almak İçin FORM GÖNDERİN Teklif Almak İçin Telefon Edin 0216 575 00 75
Teklif Almak İçin Telefon Edin

Ozonlama Teknolojisi

Ozonlama Teknolojisiyle 
Kötü Koku ve Enfeksiyon Hastalıklarına Yol Açan Bakteri ve Mantarlardan Kurtulun!
 
OZON NEDİR?

Oksijen doğada iki oksijen atomundan meydana gelen bir molekül olarak bulunur. Soluduğumuz havada %21 oranında bulunmaktadır. İki atomun bir oksijen molekülü, çok özel şartlar altında oluşan bir oksidasyon süreci sonucunda, üçüncü bir oksijen atomunu alarak, üç atomlu bir ozon molekülü oluşturur. Bu üçüncü oksijen atomu, çok zayıf bir bağ ile bağlandığı için her fırsatta molekülden ayrılmaya meyillidir. Molekülden ayrıldığında tek başına kalan oksijen atomu, son derece aktiftir ve ortamda bulunduğu her maddeyi oksitler.

Ozon, havada uçuşan mikroorganizmalara yapışarak hücre duvarlarının parçalanmasına ve böylece ölüp çökmelerine neden olur. Tamamen steril bir ortamda ise, benzer bir atom ile birleşerek iki atomlu normal bir oksijen molekülü meydana getirir. Mikroorganizmaların tamamını etkiler, yok eder. Bu, dezenfeksiyon etkisidir.

Ozon, birçok molekülü parçalar, oksitler, değiştirir. Bu etki ile deodorizma yani, koku giderici görevi yapar. Ortamda bulunan ağır metalleri, solvent buharlarını, zehirli gazları oksitleyip bozarak, kanserojen ve diğer zararlı etkilerini yok eder. Ozon flokülant etkiye sahiptir yani, havadaki sigara dumanı, ince tozlar ve benzer nano partikülleri birleştirip çöktürür. Ortamda bulunan toz taneleri çeşitli büyüklüklerde olmaktadır. Tanecik büyüdükçe, yer çekimi ile düşer veya filtrelerde tutulur. Oysa çok küçük (nano metre seviyelerindeki) tanecikler havada yüzer haldedir. Bu büyüklükteki tanecikler, ciğerde birikinti ve alerjik bünyelerde rahatsızlık yapar; üzerinde mikrop barındırır. Açık havada çok düşük de olsa bulunan ozon gazı, bu tanecikleri birleştirerek çökmesini sağlar. Kapalı mekânlarda ozon gazı hiç bulunmadığı için bu işlem meydana gelemez. Yapay olarak üretilip ortama verilen ozon, flokülasyon denen bu işlevi yerine getirerek nano partiküllerin çökelmesini veya filtre edilebilmesini sağlar. Mikro organizmaların (küf, mantar vb.) büyüme hızı 3-4 defa azalır veya tamamen engellenir. Binalarda kötü kokular, havanın mikrobiyal kirliliği ve enfeksiyon riski azalır.

Ozon, yüksek reaktivitesi sayesinde çeşitli organik ve inorganik molekül ve atomlar ile reaksiyona girerek onları oksitler. Bu reaksiyonlar sonucunda havadaki bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirerek sterilizasyon sağlanmış olur. Reaksiyon başladıktan sonra ortamdaki hava sıcaklığına göre 5 dakika ile yarım saat içinde ozon molekülleri oksijene dönüşmeye başlar .Bu özelliği sayesinde ozon diğer dezenfektan maddelerinin aksine atık madde bırakmaz ve yan ürün oluşturma riski taşımaz.

Ozonla yapılan çalışmalar sonucunda, ozonun güçlü bir oksidan olması sayesinde havada ;

1 - Mikrop kırıcı olarak ,
2 - Koku giderici olarak,
3 - Ortamı kirleten pek çok organik molekülün yok edicisi olarak kullanılabileceği ispat edilmiştir.

Ozon jeneratörlerinin geliştirilmesi günümüzde ozon kullanım alanını, hızla genişletmektedir. Ozon bilinen bütün virüs, bakteri, mantar, maya ve küf çeşitleri için yok edici etkiye sahiptir. Ortamdaki hava kirliliği ve kötü kokuları yok etmesi sayesinde, insanlarda ferahlık ve zindelik hissi yaratır.

 

       OZONUN YOK ETTİĞİ KOKULAR:

·          Hayvan kokuları,

·          Banyo kokuları,

·          Sigara kokuları,

·          Alkol kokuları,

·          Boya kokuları,

·          Kömür kokuları,

·          Benzin kokuları,

·          Medikal kokuları,

·          Yangın kokuları,

·          Halı kokuları,

·          Lağım kokuları,

·          Küf kokuları,

·          Yemek kokuları,

·          Su kokuları,

·          Karbon monoksit kokuları,

·          Balık kokuları,

·          Soğan kokuları,

·          Sarımsak kokuları,

·          Çöplük kokuları,

·          Hastane kokuları,

·          Leş kokuları,

·          Yağ kokuları,

·          Yanık yemek kokuları,

·          Et, tavuk ve balık kokuları,

·          Arıtma tesisi kokuları,

·          Propan gazı kokuları.

rss